UUDISED

Üleskutse – Eesti levimuusika ajaloo suurnäitus ja Eesti muusika kuulsuste koda

1. okt. 2015

KuulsusteKodaMuusika-aasta rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril 2015 kuulutab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum välja levimuusika ajaloo kogumiskampaania. Ootame kõiki muusikasõpru koguma ja annetama kultuuripärandit eesti levimuusika ajaloo suurnäituseks ja Eesti muusika kuulsuste koja asutamiseks kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks!

Oma panuse saavad sellele näitusele ja eesti levimuusika säilitamisele anda kõik inimesed üle eesti ja ka välismaalt. Kutsume kõiki otsima ja leidma nii esemelist kui vaimset kultuuripärandit meie oma levimuusika kohta – muusikainstrumente, võimendeid, noote, plaate, fotosid, mälestusi, videosid, salvestusi, esinemiskostüüme ja kõike muud huvitavat. Kui Teil on midagi erilist, mis võiks näitust kaunistada või muuseumi arhiive täiendada, siis andke meile teada.

Läbi aastakümnete on meie estraadi- roki, jazzi- ja popmuusika tähed toonud Eestile kuulsust ja hullutanud rahvahulki. Hoolimata oma asukohast Euroopa äärel on Eesti olnud läbi ajaloo, isegi läbi raudse eesriide, tihedates sidemetes lääne kultuuri ja muusikaga. Eesti on järginud muu maailma muusikavoolusid, samas peegeldanud kohalikku maad, keelt ja kultuuri. Tulemuseks on olnud unikaalne eesti levimuusika, mis ei ole jäänud vaid riigi piiresse. Nõukogude võimu ajal jõudis see kuuendikul maailmast täielikku tippu, samas oli levimuusika Nõukogude ajal üks vahenditest, et seista vastu okupatsioonile ja hoida elus eesti kultuuri ja vaimsust. Taasiseseisvumisperioodil mängis levimuusika koos oma isepäisuse ja mässumeelsusega olulist rolli rahva teadvuse ja kokkuhoiutunde tõstmisel – ETV-Eesti raadio jalgpallimatš ja sellele järgnenud noorterahutused, viis isamaalist laulu, Eestimaa laul, Rock Summer, jne. Kui laulupeo traditsioon hoidis tule tuha all hõõgumas, siis levimuusika puhus selle uuesti lõkkele.

Vabasse maailma naasmisega on Eesti levimuusika pööranud oma pilgud üle maailma, kuid selleks et teada, kes oleme ja kuhu läheme, tuleb meelde tuletada, kes me olime. Sarnaseid näiteid rokkmuusika ajaloo jäädvustamisest kohtab üle maailma – Rootsis, USA-s, Inglismaal, kus näituste, külastuskeskuste ja traditsioonide tekitamisega hoitakse elus selle maa muusikale kuulsust toonud legende. Eestil on omad legendid, kelle looming ja kuulsus ületavad kaugelt meie väikese riigi piire ning kes väärivad meelde tuletamist ja tutvustamist nii meie oma riigi elanikele kui ka meid külastavatele turistidele.

2018. aastal möödub sada aastat Eesti Vabariigi loomisest. Tulemas on Eesti rahva ja riigi senise ajaloo kõige ümmargusem ja suursugusem tähtpäev. Levimuusika ajaloo suurnäitus ja Eesti Muusika Kuulsuste Koda on üks osa Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva muuseumiprogrammist.

Meie suhtluskanalid:
Facebook: www.facebook.com/kuulsustekoda
E-post: risto.lehiste@tmm.ee
Telefon: 52 39 424

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Värsked uudised

Uudiste arhiiv

Kontakt

Projektijuht

Risto Lehiste

+372 523 9424
risto.lehiste(at)ajaloomuuseum.ee

SA Eesti Ajaloomuuseum

Pirita tee 56, 10127 Tallinn
post(at)ajaloomuuseum.ee

Kirjuta meile

© 2018 Eesti Muusika Kuulsuste Koda
Facebook Youtube Instagram